קורס פרישה

קורס פרישה
קורס הכנה לפרישה יכול להתאים לקהל יעד מגוון. הוא מיועד גם בעיקר למי שמגיע לגיל הפרישה כפי שקבוע בחוק, אך יכול לסייע גם לגברים ונשים שמתכננים פרישה מוקדמת. מעבר לכך, הקורס חיוני במקרים מסוימים לעובדים שמגיעים לגיל פרישת חובה. זהו הגיל בו המעסיק רשאי לחייב עובד לפרוש וכיום הוא עומד על 67 לנשים ולגברים.
לצורך השוואה, גיל הפרישה הרגיל שבו ניתן לפרוש מעבודה הוא 67 לגברים ו-62 לנשים, בעוד גיל הזכאות ליציאה לפנסיה מוקדמת הוא 60 לגברים ונשים כאחד (למעט מקרים מסוימים שנקבעו בחוק).
משמעות הפרישה עבור העובד והמעביד
החשיבות של קורס פרישה נובעת מהרגישות של הנושא עבור ציבור העובדים. הפרישה משפיעה ישירות על איכות החיים ועל התא המשפחתי. היא מחייבת היערכות מוקדמת והתייחסות להיבטים משפטיים, בריאותיים, כלכליים ועוד. היערכות נכונה לקראת הפרישה מונעת עוגמת נפש ומאפשרת לשמור על רמת חיים מסוימת לאורך זמן. קורס פרישה גם חיוני בגלל העלייה בתוחלת החיים, שמסייעת לגברים ונשים בגיל הזהב להתמודד טוב יותר עם האתגרים הניצבים בפניהם.
היבט נוסף ולא פחות חשוב של קורס פרישה פונה למעסיקים. ארגון שבו עובדים מגיעים לגיל הפרישה נדרש להיערך מחדש. המעסיק חייב לשלם לעובד את מלוא הפיצויים ולעמוד בהתחייבויות, אך במקביל עליו לחפש עובדים חדשים ולרענן את השורות. את זה ניתן לעשות רק באמצעות היערכות מוקדמת לגיל הפרישה והיכרות עם האספקטים שמשפיעים על התהליך.
מה לומדים במסגרת קורס פרישה?
נושאי הלימוד בקורס פרישה נוגעים בכל מה שחשוב לדעת לפני תאריך היעד. ראשית, ייעוץ ייעודי לארגונים לקראת פרישה מתייחס להיבטי מיסוי, זכויות והטבות. שנית, ניתן לתאם ייעוץ פיננסי לפרישה ולשמוע מאנשי מקצוע באיזה אופן אפשר לשלב בין הגמלאות מהמוסד לביטוח לאומי לבין כספי הפנסיה הפרטיים. הייעוץ הפיננסי חיוני גם לטובת תיאום מס ולמי שרוצה לנצל קופות גמל, תכניות חיסכון, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות וכן הלאה.
לבסוף, במסגרת קורס פרישה מקבלים הכוונה לתעסוקה ופנאי. לשירות הזה יש חשיבות מיוחדת עבור גיל הזהב וכדאי להשקיע בו זמן ומחשבה.